נובמבר 2017

ביטוח הבריאות של חברי התנועה הקיבוצית יתחדש בינואר 2018

“קיבוץ שביטח את חבריו ובני משפחותיהם באופן הולם, לא ייאלץ בשום סיטואציה עתידית, חלילה, לערוך מגביות ולגייס תרומות עבור טיפול מיוחד למי מחבריו, ולא יעמוד במקום הנורא של סירוב לחבר במימון תרופה יקרה מצילת חיים בשל חיסרון כיס”.

אם אתם חברות וחברי קיבוץ ראוי שתדעו שהתנועה הקיבוצית מחזיקה עבור קיבוציה הקיבוצים בפוליסת בריאות קולקטיבית ייחודית, המאפשרת לקיבוצים להבטיח מענים הולמים בתחומי הבריאות והרפואה לחבריהם ובני משפחותיהם, ולספק שיפור באיכות החיים בקרב אלו החולים והסובלים. הפוליסה המתנהלת בחברת הביטוח הראל תתחדש בינואר 2018.

לקראת החידוש עורך צוות הבריאות של התק”צ כנסים אזוריים ברחבי הארץ בשיתוף עם סוכנות הביטוח משקי הקיבוצים, המתפעלת את הפוליסה. בעלי התפקידים הרלוונטיים בקיבוץ, כמו אחראי הביטוח, רכזי בריאות ורווחה, מנהלי קהילה, מנהלים עיסקיים ויו”רים, משתתפים בכנסים ולומדים על כיסויי הפוליסה והפרמיות החדשות.

ארנון בוכבינדר, מנהל פנסיה ובטחון סוציאלי בתנועה: “ההתפתחויות המואצות בתחומי הרפואה השונים כפי שחלות בשנים האחרונות, מאפשרות לכולנו ליהנות מאיכות חיים ואריכות ימים תוך התמודדות גם עם מחלות קשות ומצבים רפואיים מורכבים. דא עקא, ומדובר במענים הניתנים על ידי תרופות, ניתוחים, מחליפי ניתוח, השתלות, וטכנולוגיות חדשניות מתקדמות אשר עולות ממון רב”.

מה היתרון להכנס דווקא לביטוח שהתנועה מציעה?

“פוליסת הבריאות של התנועה הקיבוצית מבטיחה לכל מבוטחיה כיסוי רחב וטוב מהשורה הראשונה של הרפואה היום, והיא מתאימה לכל קיבוץ, שיתופי או מתחדש, אשר מבקש לנהל נכון את הסיכונים הנוגעים לצרכים הבריאותיים הלא צפויים של חבריו. קיבוץ שביטח את חבריו ובני משפחותיהם באופן הולם, לא ייאלץ בשום סיטואציה עתידית, חלילה, לערוך מגביות ולגייס תרומות עבור טיפול מיוחד למי מחבריו, ולא יעמוד במקום הנורא של סירוב לחבר במימון תרופה יקרה מצילת חיים בשל חיסרון כיס(!).

גם בהינתן ההתייקרות הצפויה בעלות הפרמיה, פוליסת הבריאות הקולקטיבית של התנועה הקיבוצית היא עדיין הפוליסה הטובה ביותר הקיימת כיום עבור חברי הקיבוץ ובני משפחותיהם, במונחי עלות-תועלת. פוליסה זו המבוססת על קרונות הערבות ההדדית, מבטיחה כי הקיבוץ יוכל לצרף עליה את כל חבריו, ללא מגבלות של גיל או מצב רפואי, וזאת בפרמיה מרוסנת אחידה לכולם.

אתה יכול לנסות לתת מספר דוגמאות של אפשרויות הכיסוי של הפוליסה?

הפוליסה שתתחדש בינואר 2018 מכסה את הקיבוץ ואת חבריו ומאפשרת לכל מבוטח לקבל בהתאם לצורך את התרופות, הטיפולים, הניתוחים והפרוצדורות הרפואיות העדכניות והחדשניות, לצורך שמירה אל איכות חיים ואריכות ימים טובה.

  • רובד הבסיס “הקטסטרופות” מציע כיסוי רחב להשתלות וניתוחים חו”ל, לתרופות שאינן בסל הבריאות, כולל תרופות מצילות חיים ומשפרות איכות חיים לסובלים ממחלות קשות, התייעצויות עם רופאים מומחים, חוות דעת שנייה, בדיקות גנטיות ועוד.
  • רובד מורחב א’ מציע כיסויים לניתוחים פרטיים ושירותים אמבולטוריים, התייעצויות מוקדמת עם המנתח ורופא מומחה נוסף, והתייעצות לאחר הניתוח עם המנתח, רכישת שתלים, הטסה רפואית, בדיקות ושירותים להריון, טיפולי הפריה חוץ גופית, אחות פרטית לאחר ניתוח, רפואה מונעת ועוד.
  • רובד מורחב ב’ מציע כיסוי לטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, מחליפי ניתוח, מימון לשירותי פונדקאות, שיקום דיבור/ראייה/ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, שיקום לאחר אירוע לבבי, טיפול פיזיותרפי והידרותרפי, בדיקות אבחנתיות, טיפול בדום נשימה, טיפול בחדר מלח, אבחון דידקטי לילדים, טיפולים ברפואה משלימה, ועוד”.

אתה יודע, הבעיה עם ביטוח שכשאתה צריך אותו (חו”ח) אתה צריך לרדוף אחרי הסוכנות. אתה יכול להבטיח לחברי הקיבוצים שכאן זה לא המצב?

חברי הקיבוץ אינם מצטרפים כיחידים לפוליסה, אלא כקבוצה, כקיבוץ, והם נהנים בנוסף לכיסויים המצויינים של הפוליסה גם לתמיכה מצד אנשי סוכנות משקי הקיבוצים המתפעלים את הפוליסה, וגם לליווי עליון של הפוליסה ע”י צוות הבריאות של התנועה הקיבוצית הפועל לכך שמירב התביעות המוגשות יכוסו וישולמו למבוטחים, ולעיתים גם תביעות כאלו שאינן מכוסות על ידי הפוליסה עצמה.

פוליסת הבריאות הקולקטיבית של התנועה הקיבוצית כוללת את המספר הגדול ביותר של מבוטחים כקולקטיב, וככזו מספקת גם את הכיסויים הטובים ביותר, כאמור, וגם את הפוטנציאל לכיבוד התביעה והתשלום על ידי חברת הביטוח. סיסמתנו: כל חבר מבוטח, כל תביעה משולמת”.

האם התנועה גוזרת קופון כספי מהצטרפות של עוד קיבוצים?

“התנועה איננה גוזרת כל רווח מהצטרפות או חברות של מבוטחים. מה שכן, מכווין שכמו שציינתי בפוליסה המבוססת על ערבות הדדית, כל הצטרפות של קיבוץ מאפשרת, מאפשרת הרחבת הכיסויים של הפוליסה ושמירה על פריימיה סבירה. אנחנו בתנועה רואים לנגד עינינו אך ורק את טובת חברי הקיבוצים המבוטחים בפוליסה זו, ולא שום דבר אחר”.

הכתבה המלאה מפורסמת באתר התנועה הקיבוצית  http://www.kibbutz.org.il

מאתארנון בוכבינדר –  מנהל מטה פנסיה וביטחון סוציאלי

ביטוח לקיבוצים – “הסכנה” שבטכנולוגיה הרפואית המתקדמת

ביטוח הבריאות החדש של הקיבוצים יוצא לדרך, הביטוח התייקר בהשוואה לביטוח הקודם אולם כולל הפעם כיסויים מתקדמים ביותר של טכנולוגיות מתקדמות ותרופות שיאפשרו למבוטח להתמודד בהצלחה במימון הוצאות רפואיות חריגות אם וכאשר ידרשו.

תוחלת החיים היא מדד מקובל  לבדיקה של איכות הרפואה. זה לא המדד היחיד, ואולי לא המדד המדויק ביותר אבל זה בהחלט מדד אובייקטיבי שמקובל להסתמך עליו על מנת לבדוק ולהשוות איכות שירותים רפואיים בתוך מדינות ובין מדינות.

תוחלת החיים בישראל נחשבת מהגבוהות בעולם, ישראל נמצאת בעשיריה הראשונה בעולם מבחינת תוחלת החיים הממוצעת, יחד עם  יפן, שוויץ ומדינות אחרות, עם תוחלת חיים שעולה על 82 שנים. וגם בבדיקה נפרדת של המינים, ישראל נמצאת בחמישייה הראשונה בקרב הגברים ובעשיריה הראשונה בקרב הנשים עם תוחלת חיים של למעלה מ 84 שנים.

כמו בישראל, גם בחלק גדול ממדינות העולם אנו עדים לעליה בתוחלת החיים כאשר הסיבות העיקריות הן התקדמות הטכנולוגיה הרפואית מחד ושיפור בטיפול ביולדות ובילודים מאידך,  שהלכה למעשה גם הן מבטאות שיפור בטכנולוגיה רפואית.

חשוב לזכור  כי לצד המדינות שמראות עליה בתוחלת החיים ישנם גם מדינות בהן תוחלת החיים נמוכה משמעותית מהממוצע כמו אפגניסטן, תימן, פקיסטן ואחרות ויש גם מדינות  שמראות ירידה בתוחלת החיים.

אבל, כנראה שהמציאות האמיתית יותר בעייתית מכפי שהיא נראית בפועל. כאשר אנו בוחנים את תוחלת החיים בערים השונות בישראל, אנו מגלים שקיימים פערים משמעותיים בין ערים שונות.

אנו מגלים שבמרכז הארץ, ובעיקר בערים כמו רעננה, כפר סבא, רמת השרון ועוד תוחלת החיים גבוהה מהממוצע בישראל בעוד שבפריפריה, ודוגמא בערים  כמו רהט, חצור, רמלה, נצרת  ואחרים תוחלת החיים נמוכה בארבע שנים ויותר מהממוצע המקובל בישראל.

עוד ניתן לראות בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שבשנים האחרונות חלה עליה בתוחלת החיים בערים כמו רמת גן ותל אביב לעומת בני ברק וירושלים בהן לא נצפתה עליה כל שהיא.  כאמור ישנם לא מעט גורמים שמשפיעים על תוחלת החיים אבל מוסכם שהגורם המרכזי הוא הזמינות לשירותים רפואיים ולטכנולוגיות רפואיות מתקדמות.

הטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת בקצב מסחרר. פתוח הטכנולוגיות ומביא לכך שתוחלת החיים עולה, דבר שמעלה את המוטיבציה הכלכלית של היזמים ואנשי העסקים להשקיע בפיתוח הטכנולוגיה, וכך כמו מעגל סגור, היזמים משקיעים יותר, הטכנולוגיה מתקדמת יותר, תוחלת החיים עולה, ובסוף היום התוצאה היא עלויות בריאות הרקיעות לשחקים.

במצב שנוצר לא מדינת ישראל ולא אף מדינה אחרת בעולם יכולה לשאת על עצמה את מלוא עלויות הבריאות הללו.

בין השנים 2011 ועד 2016, התווסף לסל הבריאות מידי שנה סכום של 300 מיליון ₪ לטובת טכנולוגיה רפואית.  הוצאה עבור ביטוח בריאות פרטי בישראל  בשנת  2003 עמדה על  2.6 מיליארד ₪ ובשנת 2015 על  8.84  מיליארד ₪. ונתון נוסף מעניים וחשוב מראה שבמערכת הבריאות היה חסר בתחילת העשור 0.32 מיליארד ₪ עבור תרופות וטכנולוגיות רפואיות מתקדמות בעוד שהיום הסכום הנדרש למימון תרופות וטכנולוגיות מתקדמות עומד כבר על 2.8 מיליארד. בפחות מעשור, גדל הצורך במימון לתרופות וטכנולוגיות רפואיות מתקדמות ביותר מ 900%!

מה עושים, הרי ברור שככל שיגדל הצורך יגדל הפער בתוחלת החיים בין ציבורים שונים בארץ ובעולם, תופעה שטומנת בחובה סכנה קיומית לשלום החברה.

האפשרות הראשונה ששוק הפתוח של תרופות וטכנולוגיות יתמתן ואולי אף ייעצר כי לא יהיה מי שישלם. זו לא שורה טובה לאנושות, וצריך לעשות הכול על מנת לנמנע ממנה.

אחד הפתרונות האפשריים הוא להטיל על חברות התרופות וחברות הטכנולוגיה חובה לממן על חשבונם רובד מסוים  מהאוכלוסייה את אותו ציבור חלש שהסיכוי שיוכל לממן את הטיפולים המתקדמים ישירות או באמצעות ביטוח לא קיים.

המס החברתי הזה יגדיל  את השוויון במערכת הבריאות, כאשר נטל המימון האמתי לחברות הללו קטן הרבה  כי גודל השוק המשלם בפועל לא ניפגע ואולי אפילו גדל.

לצד המהלך הזה יש לעודד שימוש בביטוחי בריאות פרטיים בעיקר ביטוחים לתרופות וטכנולוגיות רפואיות מתקדמות כי כבר ברור לכולנו שהמדינה לבדה לא תוכל “לספק את הסחורה”.  יש להסתכל על ביטוח פרטי ככלי קפיטליסטי להשגת יעדים סוציאליסטיים. יש להסתכל על ביטוח פרטי ככלי חשוב להנגשת רפואה יקרה לצבור רחב, יש לראות בביטוח פרטי כלי ליצירת ערבות הדדית מצב שבו הרבה אנשים משלמים מעט כסף (כשלושים ₪ במקרה של ביטוח הבריאות הבסיסי של הקבוצים) על מנת למעט אנשים יהיו מטכנולוגיה שעלותה גבוה מאוד אם וכאשר ידרשו לכך.

קשה לראות אדם פיקח שיעדיף לחסוך כמה עשרות ₪ בחודש  ולא להבטיח לעצמו גישה וזמינות לטכנולוגיות מצילות חיים בשעת הצורך.

מאת : ד”ר אודי פרישמן – מומחה בתחום ביטוחי הבריאות והסיעוד

המצגות שהוצגו בכנסי הבריאות האזורים

שמחים לשתף אותך מקרוב במצגות שהוצגו בכנסי הבריאות האזורים

להורדת המצגת ו/או לצפיה במצגות נא להקליק כאן

כלי נגישות

Powered by - Wemake